Dergi Hakkında

Yayın Sıklığı

FSM İlmî Araştırmalar İnsan ve Toplum Bilimleri Dergisi Güz ve Bahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yayımlanır. Dergiye belli bir sayı için makale kabul edilmemektedir. Yazarlar istediği zaman makalesini gönderebilir. Değerlendirme süreci tamamlanan makaleler geliş tarihi dikkate alınarak yayımlanır.

Açık Erişim Politikası

Açık erişimin bilginin evrensel kullanımını arttırarak insanlık için yararlı sonuçlar doğuracağı düşüncesinden hareketle, FSM İlmî Araştırmalar İnsan ve Toplum Bilimleri Dergisi Açık Erişim politikasını benimsemiştir. Bu doğrultuda FSM İlmî Araştırmalar İnsan ve Toplum Bilimleri Dergisi, yazarlardan devraldığı ve yayımladığı içerikle ilgili telif haklarından, bilimsel içeriğe evrensel Açık Erişimin (Open Access) desteklenmesi ve geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, bilinen standartlarda kaynak olarak gösterilmesi koşuluyla, ticari kullanım amacı ve içerik değişikliği dışında kalan tüm kullanım (bağlantı verme, kopyalama, baskı alma, herhangi bir fiziksel ortamda çoğaltma ve dağıtma vb.) haklarını bedelsiz kullanıma sunmaktadır. İçeriğin ticari amaçlı kullanımı için yayınevinden yazılı izin alınması gereklidir.

Dergi Tarihçesi

Yayın hayatına 1995 yılında başlayan İlmî Araştırmalar: Dil, Edebiyat, Tarih İncelemeleri Dergisi 2013 yılı itibariyle, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından FSM İlmî Araştırmalar İnsan ve Toplum Bilimleri Dergisi olarak yayımını sürdürecektir.